Home / Shop / Produkte / Kujdesi ndaj lekures / Kujdesi ndaj Fytyres / Antirrudhe / Retiron 0.05 Retinal i fuqishem i enkapsuluar me efekt te shpejte antirrudhe 30ml
Nëse keni nevojë të na kontaktoni ju lutemi gjeni mënyrat më poshtë...
Home / Shop / Produkte / Kujdesi ndaj lekures / Kujdesi ndaj Fytyres / Antirrudhe / Retiron 0.05 Retinal i fuqishem i enkapsuluar me efekt te shpejte antirrudhe 30ml

Retiron 0.05

Skintegra Retiron 0.05 është një emulsion serumi i bazuar në retinë 0.05% të kapsuluar, i fortifikuar me niacinamide, tre ceramide thelbësore dhe prekursorët e tyre, antioksidantë, pantenol dhe madekazoside.

Retiron 0.05 parandalon shfaqjen e komedoneve dhe puçrrave dhe përshpejton shërimin e tyre me një efekt parandalues ndaj shenjave të parakohshme të plakjes.

25 

25 

Çfarë është retinal?

Retinali (ose retinaldehidi) është një pararendës i acidit retinoik (vitamina A) i cili ka efekte të shumta të vërtetuara klinikisht në aknet dhe plakjen e parakohshme të lëkurës. Është retinoidi më i fortë i disponueshëm pa recetë, dhe funksionon edhe 11 herë më shpejt se retinoli. Forma e kapsuluar e retinës (që do të thotë se përbërësi aktiv është në një mbështjellës dhe aktivizohet vetëm në kontakt me lëkurën) mundëson çlirimin e ngadaltë të përbërësit aktiv me më pak efekte anësore dhe ruajtjen maksimale të efektivitetit të tij.

Me përdorimin e vazhdueshëm të Retiron 0.05, mund të prisni më pak njollë (hiperpigmentim dhe ato të lëna pas nga puçrrat), më pak akne dhe komedone, lëkurë më të shtrënguar, më të fortë, thellësi të reduktuar të rrudhave, ngushtim të poreve dhe një strukturë më të lëmuar.

Retiron 0.05 forcohet gjithashtu me një kombinim përbërësish që rikthen funksionin pengues dhe siguron një efekt mbështetës në retinë në një mënyrë që redukton më tej potencialin irritues të produktit. Niacinamidi, tre ceramide thelbësore dhe pararendësit e tyre dhe panthenoli reduktojnë irritimet dhe ruajnë funksionin e barrierës, ndërsa në të njëjtën kohë bëjnë kazozid, acid hialuronik dhe vitaminë E hidratojnë, parandalojnë tharjen e lëkurës dhe ofrojnë mbrojtje antioksiduese.

Përveç kësaj, ekstraktet bimore të dorëzonjës dhe manaferrës kanë një efekt të fortë anti-inflamator dhe qetësues dhe përmbajnë acide yndyrore omega që forcojnë më tej funksionin pengues të lëkurës dhe e ndihmojnë atë të mbajë lagështinë dhe të reduktojë shfaqjen e linjave dhe rrudhave.

Tekstura hidratuese e emulsionit të serumit përthithet shpejt në lëkurë dhe mund të përdoret më vete ose e kombinuar me serume hidratuese, kremra neutralë ushqyes dhe përforcues vaji, në varësi të llojit të lëkurës.

“Retinizimi”

Kur futni retinalin në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, është e mundur të përjetoni një proces të përkohshëm përshtatjeje me përbërësin që zgjat rreth 3 deri në 4 javë. Përkatësisht, retinoidet e trajtojnë lëkurën në atë mënyrë që të rrisin dinamikën e qarkullimit qelizor për të parandaluar shfaqjen e (mikro)komedoneve që i paraprijnë akneve inflamatore, por edhe kanë një efekt riparues dhe parandalues në shenjat e dukshme të plakjes (hiperpigmentim, rrudhat). Veprimi i tyre mund të rezultojë përkohësisht në shkrirje, acarim dhe puçrra fytyre, ndaj për këtë arsye ju këshillojmë të filloni ta përdorni produktin dy herë në javë.

 

SI TË PËRDORNI
Aplikoni emulsionin në një shtresë të hollë në lëkurë të pastruar dhe të tharë. Fillimisht, përdorni deri në dy herë në javë, më pas mësoni gradualisht lëkurën me përdorim më të shpeshtë. Duke marrë parasysh efektin sebosupresiv të retinoideve, këshillohet që lëkura të hidratohet shtesë me një preparat të butë dhe neutral nëse shfaq shenja thatësie. Përdorni mbrojtje të lartë UV gjatë ditës. Mos e përdorni në lëkurë të dëmtuar. Shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë me sytë. Konsultohuni me një mjek përpara përdorimit nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji.

Reviews

Nuk ka ende asnjë review!

Vetëm klientët e regjistruar në faqe të cilët e kanë blerë këtë produkt kanë mundësi të lënë review.

Bashkohu listës së pritjes Do ju njoftojmë kur produkti të jetë përsëri në gjendje. Ju lutemi lini adresën e emailit.