Home / Shop / Produkte / Kujdesi ndaj lekures / Kujdesi ndaj Fytyres / Problematika te ndryshme / Una Hidratues per lekure te thate 50ml
Nëse keni nevojë të na kontaktoni ju lutemi gjeni mënyrat më poshtë...
Home / Shop / Produkte / Kujdesi ndaj lekures / Kujdesi ndaj Fytyres / Problematika te ndryshme / Una Hidratues per lekure te thate 50ml

Una

Krem trajtues per lekurat e thata, shume te thata, atopike qe jane te prirura drejt acarimit

26.50 

26.50 

Krem trajtues dhe mbrojtës për lëkurë të thatë, të ndjeshme dhe intolerante

Skintegra Úna është një krem ​​universal, i përshtatshëm për lëkurën e thatë deri në shumë të thatë, të acaruar, të ndjeshme dhe atopike të të rriturve dhe fëmijëve. Ai është i pasur me zbutës të butë (trigliceride dhe acide yndyrore që simulojnë shtresën lipidike natyrale të lëkurës sonë), ceramide që riparojnë funksionin e dëmtuar të lëkurës, beta glukan dhe panthenol që qetësojnë inflamacionin (skuqjen dhe kruajtjen) dhe vaj kanola që përmban omega 3 balancues dhe 6 acide yndyrore.

Úna i është nënshtruar testimit in vivo nën mbikëqyrjen e dermatologut tek individët me një histori alergjie dhe dermatit atopik të diagnostikuar.

Në një lëkurë të tillë (ashtu si në lëkurën e prekur nga psoriasis) shtresa hidrolipidike, funksioni i së cilës është të ruajë integritetin e lëkurës, dëmtohet rëndë dhe çon në tharjen e sipërfaqes së lëkurës, plasaritje, të prirur ndaj infeksioneve. Ceramidet, lipidet që lëkura e shëndetshme prodhon në mënyrë natyrale, janë një komponent jashtëzakonisht i rëndësishëm i barrierës hidrolipidike dhe lëkura atopike karakterizohet nga një mungesë e madhe e këtij lubrifikuesi natyral të lëkurës.

Úna përmban sfingolipide dhe fosfolipide që gjenerojnë ceramide thelbësore, biologjikisht aktive, sfingosinë (e cila rregullon mikrobiomën e lëkurës, shpesh e komprometuar në rast të dermatitit atopik) dhe rrugët sinjalizuese që marrin pjesë në komunikimin qelizor. Këta përbërës ndihmojnë lëkurën me një shtrese hidrolipidike të komprometuar për të përmbushur edhe një herë funksionin e saj natyror mbrojtës.

Përveç ceramideve, përbërësi i dytë i rëndësishëm është imunomoduluesi karboksimetil beta-glukan (CM beta glucan). Ky është një polisaharid që ka funksione të shumta në aplikimet aktuale:

  • rigjeneron qelizat përgjegjëse për prodhimin e kolagjenit,
  • promovon funksionimin adekuat imunologjik të qelizave të lëkurës,
  • vepron si një antioksidant dhe është vërtetuar se riparon dëmtimin qelizor të krijuar nga rrezatimi UVA,
  • në testet sfiduese që përfshijnë detergjentin, ai shfaq mbrojtje të konsiderueshme të barrierës hidrolipidike,
  • stimulon shërimin e plagëve të vogla duke nxitur ri-epitelizimin, mobilizimin e makrofagëve (leukociteve) dhe depozitimin e kolagjenit në vendin ku lëkura është dëmtuar.

Në kremin tonë universal, neutral (pH 5.5) beta glukani është shoqëruar me tre përbërës qetësues të përbërë nga betainë, panthenol dhe bisabolol që reduktojnë proceset inflamatore dhe vajin e kanolas, i cili është një burim natyral i acideve yndyrore esenciale omega 3, 6 dhe vitaminës. E.

Úna është testuar në metale të rënda, duke përfshirë nikelin. Është i përshtatshëm për aplikim lokal në lëkurën e fëmijëve mbi moshën 4 muajsh.

Úna është formuluar pa shtimin e parabenëve, parfumeve, alkoolit, ngjyrave sintetike dhe irrituesve të tjerë dhe është e paketuar në një enë higjienike pa ajër. Në rastin e lëkurës jashtëzakonisht të thatë, duhet të kombinohet me një produkt okluziv siç është Naro.

përbërësit:

AQUA, COCO-CAPRYLATE, METHYLPROPANEDIOL, CETEARYL ISONONANOATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, DIISOSTEAROYL POLYGLYCERYL-3 DIMER DILINOLEATE, BETAINE, GLYCERIN, PHOSPHOLIPIDS, SPHINGOLIPIDS, PANTHENOL, MAGNESIUM CARBOXYMETHYL BETA-GLUCAN, MAGNESIUM SULFATE, HYDROGENATED RAPESEED OIL, BISABOLOL, SODIUM LEVULINATE, HYDROGENATED CASTOR OIL, SODIUM ANISATE, POTASSIUM SORBATE, DISODIUM EDTA, LACTIC ACID, PHENOXYETHANOL

përdorimi:

Përdoreni dy herë në ditë, ose sipas nevojës, në lëkurë të pastruar për të parandaluar humbjen e lagështisë dhe për të rimbushur lipidet thelbësore për të mbrojtur pengesën e lëkurës.

përbërësit kryesor dhe përfitimet:

Perforcues I barriers mbrojtese:COCO-CAPRYLATE
CETEARYL ISONONANOATE
CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE
PHOSPHOLIPIDS
SPHINGOLIPIDS
RAPESEED OIL
MAGNESIUM CARBOXYMETHYL BETA-GLUCAN
Qetesues:
BETAINE
PANTHENOL
BISABOLOL
MAGNESIUM CARBOXYMETHYL BETA-GLUCAN
Hidratues:
GLYCERIN
MAGNESIUM CARBOXYMETHYL BETA-GLUCAN
PANTHENOL
BETAINE

#Skintegra

Reviews

Nuk ka ende asnjë review!

Vetëm klientët e regjistruar në faqe të cilët e kanë blerë këtë produkt kanë mundësi të lënë review.

Bashkohu listës së pritjes Do ju njoftojmë kur produkti të jetë përsëri në gjendje. Ju lutemi lini adresën e emailit.