Home / Shop / Produkte / Kujdesi ndaj lekures / Kujdesi ndaj Fytyres / Problematika te ndryshme / Stress Less Betaglucan + Madecassoside (Centella Asiatica), Serum qetesues dhe hidratues 30ml
Nëse keni nevojë të na kontaktoni ju lutemi gjeni mënyrat më poshtë...
Home / Shop / Produkte / Kujdesi ndaj lekures / Kujdesi ndaj Fytyres / Problematika te ndryshme / Stress Less Betaglucan + Madecassoside (Centella Asiatica), Serum qetesues dhe hidratues 30ml

Stress Less Betaglucan + Madecassoside (Centella Asiatica), Serum qetesues dhe hidratues 30ml

10.20 

Një formulë e lehtë xheli me përmbajtje të Beta-Glukan nga Tërshëra dhe Madecassoside nga Centella Asiatica për të qetësuar dhe riparuar lëkurën.

10.20 

In stock

Stress Less është krijuar të përmirësoj lëkurën e ndjeshme, të demtuar, të irrituar, të dehidratuar, duke kombinuar 2 super molekula me veti të njohura qetësuese, hidratuese dhe riparuese sic janë Beta-Glukan dhe Madecassoside.

Beta-Glukan është pjesa më e rëndësishme dhe aktive e Tërshërës me veti të shprehura riparuese, qetësuese dhe shëruese të plagëve, ndërsa Madecassoside është një nga dy komponentët aktiv të Centella Asiatica, një bimë mjeksore që ka veti qetësuese, shëruese dhe veti antioksiduese.

pH

Beta-Glukan Made-cassoside

5 – 5.5

0.2%

0.3%

Ne përdorim 0.2% Beta-Glukan dhe 0.3% Made-cassoside në këtë formulë. Ndërsa numrat mund mos të duken shumë të lartë, kur bëhet fjalë për këto 2 përbërës, përqëndrimet janë të larta.

Studimet tregojnë që Made-cassoside e përdorur në masën 0.05% (për të parandaluar prodhimin e malaninës e nxitur nga rrezatimi UV) ose 0.1% e miksuar me 5% vitamin C për efekte antirrudhë. 0.2% nga Made-cassoside ka efekte të dukshme hidratuese, mbrojtëse dhe qetësuese të djegies apo pickimit të lëkurave atopike apo psoriatike.

Studimet in-vivo (në njerëz) nga prodhuesi i Beta-Glukan tregojnë që molekula përmirëson barrierën e lëkurës duke filluar nga përqëndrimi 0.05 dhe vetitë hidratuese të Beta-Glukan janë si të acidit Hialuronik, madje edhe më të mira. Kur përdoret në përqëndrimin 0.1%  ndikojnë që lëkura të jetë më elastike, më e butë dhe më kompakte.

Cruelty free | Vegan | Pa fragranca dhe pa vajra | Gluten free | Malassezia safe | I sigurtë të  përdoret në shtatëzani

për kë është?

Mund të përdoret nga të gjithë, veçanërisht rekomandojmë të përdoret nëse lëkura juaj është e prirur të dehidratohet, sensitive, skuqet dhe irritohet, ose kur jeni duke përdorur aktiv të fortë (psh. më pak stres nëse lëkura juaj është e prirur ndaj dehidrimit, ndjeshmërisë, skuqjes dhe acarimit, ose jeni duke përdorur aktivë të fortë (p.sh. kundër akneve si peroksidi benzoil ose kundër rrudhave si tretinoina) të njohura për tharje të lëkurës ose komprometojnë barrierën e lëkurës.

Lloji i lëkurës

Problematika e lëkurës

Tekstura

për të gjitha llojet e lëkurave, vecanërisht ato sensitive lëkurë e prirur ndaj dehidrimit, ndjeshmërisë, skuqjes dhe acarimit teksturë e lehtë si mëndafsh, nuk ngjit, teksturë xhelatinore

përdorimi:

Aplikoni disa pika në lëkurë pasi e keni pastruar atë. Mund të përdoret në mëngjes dhe në mbrëmje.

përbërësit:

Made-cassoside – Një nga komponentët biologjik më aktiv të marr nga bima mjeksore Centella Asiatika, e njohur edhe si Gotu Kola ose CICA. Ka veti shumë të mira shëruese të plagëve, qetësimit të lëkurës dhe veti antioksiduese.

Beta-Glukan – Një supermolekulë që vjen nga Tërshëra dhe ka veti intensive shëruese, riparuese dhe qetësuese të lëkurës. Duke qenë se është se ka edhe veti hidratuese, ka treguar edhe benefite antirrudhë.  është një molekulë polisakaride (sheqeri) e ngjashme me acidin hialuronik në strukturë dhe ka veti hidratuese të ngjashme me të ose edhe më të mira. Ndërkhë që fraksionet më të mëdha të Beta-Glukan rrinë në sipërfaqe duke e hidratuar dhe qetësuar atë, fraksionet më të vogla penetrojnë thellë (madje deri në dermë, shtresa e mesme e lëkurës) duke na dhënë benefite shumë premtuese antirrudhë.

Saccharide Isomerate – Një molekulë karbohidrate identike me lëkurën tonë që ngjitet me lëkurën si magnet dhe e mban atë të hidratuar më gjatë se shumica e humektantëve të tjerë.

#Geek&Gorgeous

Reviews

Nuk ka ende asnjë review!

Vetëm klientët e regjistruar në faqe të cilët e kanë blerë këtë produkt kanë mundësi të lënë review.